CAPIVASERTIBLaatste bijwerking : 2025 06 |
|||||||||
Synoniem: | |||||||||
Toedieningsweg: | orale | ||||||||
Klasse(n): | |||||||||
Preconceptie | 0-3 | 4-6 | 7-9 | Perinataal | Borstvoeding | |
---|---|---|---|---|---|---|
check II | check III | check III | check III | check III | check III | |
geen info | geen info | geen info |
Er zijn onvoldoende humane gegevens voor veilig gebruik tijdens zwangerschap en lactatie. Dierexperimenteel onderzoek wijst op complicaties.
Er zijn geen klinische gegevens over beïnvloeding van vruchtbaarheid bij de mens [SmPC Truqap 06 2025 EMA].
Vrouwen in de vruchtbare leeftijd moeten worden geadviseerd om tijdens de behandeling met capivasertib niet zwanger te worden. Een zwangerschapstest moet worden uitgevoerd bij vrouwen in de vruchtbare leeftijd voordat de behandeling wordt gestart en deze moet als negatief worden bevestigd. Opnieuw testen moet tijdens de behandeling worden overwogen [SmPC Truqap 06 2025 EMA].
Bij vrouwtjes werd in toxiciteitsonderzoeken met herhaalde toediening melding gemaakt van enkele gewichtsveranderingen van de baarmoeder bij ratten die werden toegeschreven aan veranderingen in de oestruscyclus. Histopathologisch onderzoek bij ratten en honden heeft geen behandeling gerelateerde effecten op de vrouwelijke voortplantingsorganen aangetoond die kunnen wijzen op een negatief effect op de vruchtbaarheid van vrouwen [SmPC Truqap 06 2025 EMA].
Capivasertib vermindert de groei van cellijnen die zijn afgeleid van solide tumoren en hematologische aandoeningen [SmPC Truqap 06 2025 EMA].
Er zijn geen gegevens over het gebruik van capivasertib bij zwangere vrouwen [SmPC Truqap 06 2025 EMA].
Dierexperimenteel:Uit dieronderzoek is reproductietoxiciteit gebleken. In een embryofoetaal onderzoek bij ratten veroorzaakte capivasertib een toename van verlies na innesteling, een toename van vroege embryonale sterfte, samen met een lager drachtig uterien en foetaal gewicht, en kleine afwijkingen in de foetale viscerale toestand. Deze effecten werden waargenomen bij een dosis van 150 mg/kg/dag, wat leidde tot maternale toxiciteit, en waar de plasmaconcentraties ongeveer 0,8 keer hoger waren dan de blootstelling bij mensen bij de aanbevolen dosis van 400 mg tweemaal daags (gebaseerd op de totale oppervlakte onder de curve). Wanneer capivasertib werd toegediend aan drachtige ratten in een dosis van 150 mg/kg/dag gedurende de dracht en tijdens de vroege lactatie, was er een afname in het gewicht van het nest en de jongen [SmPC Truqap 06 2025 EMA].
Tweede trimester:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Geen specifieke informatie beschikbaar.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Perinataal (steeds rekening houden met de gegevens bij de actuele trimester) :Geen specifieke informatie beschikbaar.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Opvolging :Geen specifieke informatie beschikbaar.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
L?
Het is niet bekend of capivasertib of zijn metabolieten in de moedermelk worden uitgescheiden. Risico voor het met moedermelk gevoede kind kan niet worden uitgesloten [SmPC Truqap 06 2025 EMA].
LactMed raadt aan borstvoeding te onderbreken gedurende minstens 2 dagen. Een combinatie met fulvestrant zal het risico voor de zuigeling nog verhogen [LactMed 06 2025].
NVDR: de cycli met capivasertib volgen snel op elkaar (4 dagen gevolgd door een pauze van 3 dagen), wat borstvoeding sterk bemoeilijkt.
Dierexperimenteel:Blootstelling aan capivasertib werd bevestigd bij pups van zogende ratten, wat kan duiden op uitscheiding van capivasertib in de melk [SmPC Truqap 06 2025 EMA].
Preconceptie | Zwangerschap | Borstvoeding | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
check I | check III | |||||
geen info | geen info | ← Condoom gebruiken / Onthouding |
Beïnvloeding van de vruchtbaarheid is mogelijk.
Capivasertib heeft geresulteerd in testiculaire toxiciteit en kan de vruchtbaarheid verminderen bij mannen met voortplantingsvermogen [SmPC Truqap 06 2025 EMA].
NVDR: collectie van sperma vóór het starten van de behandeling is te overwegen.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Capivasertib wordt ten dele renaal geklaard. Overgang via sperma kan niet uitgesloten worden.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
SmPC
Geen specifieke informatie beschikbaar.
Geen specifieke informatie beschikbaar.