SALIE blad, als dusdanig IGLaatste bijwerking : 2026.01.20 |
|||||||||
| Synoniem: | SALVIA officinalis L. | ||||||||
| Toedieningsweg: | oraal | ||||||||
| Klasse(n): | |||||||||
| Preconceptie | 0-3 | 4-6 | 7-9 | Perinataal | Borstvoeding | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| check III | neen II | neen II | neen II | neen II | neen II | |
| geen info | geen info | geen info | ||||
Zwangerschap en borstvoeding : vermits de therapeutische dosis van het blad als infuus de maximale aanvaardbare dosis thujone kan overschrijden, is het gebruik van salieblad afgeraden.
Salie is traditioneel gekend als middel om de menstruatie te bevorderen . De relevantie in verband met fertiliteit is betwistbaar [Verhelst 2021].
De medicinale eigenschappen van salie waren al gekend bij de Egyptenaren, Romeinen en de Grieken. Salie blad bevat alfa-thujone, beta-thujone en kamfer. Thujone is een toxische stof, waarbij alfa-thujone een grotere toxiciteit vertoont dan beta-thujone. Intoxicatie met alfa-thujone is neurotoxisch en kan hyperactiviteit, tremor en dodelijke convulsies uitlokken. Standaardisatie is moeilijk aangezien de samenstelling erg verschilt naargelang de bron (cf. chemotype), de tijd van oogsten en bereiding [Fossum 2017].
Vermits de therapeutische dosis van het blad als infuus de maximale aanvaardbare dosis thujone kan overschrijden, is het gebruik van salieblad afgeraden [Fossum, 217].
Kamfer, een van de secundaire metabolieten in salie, gaat doorheen de placenta en is toxisch voor de foetus daar de enzymen nodig voor metabolisatie van kamfer nog niet aanwezig zijn. Dit kan abortus uitlokken, zij het wel in concentraties hoger dan aanwezig in de meeste gecommercialiseerde preparaten [Rabl et al. 1997].
In België zijn preparaten uit de bovengrondse plantendelen van salie toegelaten in voedingssupplementen. Er worden geen restricties gemeld voor zwangerschap. Commercialisatie van voorgedoseerde vormen met vluchtige olie is onderworpen aan een speciale procedure [1].
Het culinair gebruik van salie mag wel tijdens zwangerschap [Verhelst 2021].
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Tweede trimester:Zie eerste trimester.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Zie eerste trimester.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Perinataal (steeds rekening houden met de gegevens bij de actuele trimester) :Zie eerste trimester.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Opvolging :Geen specifieke informatie beschikbaar.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
L4
Afhankelijk van de dosis en de concentratie van het gebruikte preparaat kan stomatitis, droge mond en cheilitis (ontsteking van de lippen) optreden bij de zuigeling [HALE].
Salie blad wordt o.a. traditioneel gebruikt om de melksecretie af te remmen. Over deze werking bestaat controverse, vermoedelijk omwille van de verschillende vormen waaronder salie kan worden gebruikt (thee, geconcentreerde extracten en vluchtige olie). Daarom wordt tijdens borstvoeding het gebruik afgeraden [Fossum 2017].
NVDR: in waterige infusen (thee) worden de ingrediënten van salie minder geconcentreerd dan in extracten en vluchtige olie. Het gehalte aan thujon kan verschillen volgens het chemotype van salie. Daarom blijft het gebruik best beperkt tot culinaire toepassingen.
Kamfer en thujone, twee ingrediënten van salie, zijn neurotoxisch in hoge doses [LACTMED 12 2025]
In België zijn preparaten uit de bovengrondse delen van salie toegelaten in voedingssupplementen. Er wordt geen restricties gemeld voor borstvoeding [1].
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
| Preconceptie | Zwangerschap | Borstvoeding | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (ja) III | (ja) III | |||||
| geen info | geen info | ← Condoom gebruiken / Onthouding | ||||
Tot nog toe wordt niet gerapporteerd over beïnvloeding van vruchtbaarheid.
Geen specifieke informatie beschikbaar.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
Geen specifieke informatie beschikbaar over de overgang via het sperma.
Dierexperimenteel:Geen specifieke informatie beschikbaar.
LactMed : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501816/
Fossum G. Assessment report on Salvia officinalis L., folium and Salvia officinalis L., aetheroleum. European Medicines Agency, London 2017
Verhelst G. Groot handboek geneeskrachtige planten. Mannavita, Wevelgem, 10de druk 2021 pp. 495-498
Rabl W, Katzgraber F, Steinlechner M. Camphor ingestion for abortion (case report). Forensic Sci Int, 1997; 89(1-2) 137-140.
HALE 2021, 19th Edition
[1] Koninklijk besluit tot wijziging van het koninklijk besluit van 31 augustus 2021 betreffende de fabricage van en de handel in voedingsmiddelen die uit planten of uit plantenbereidingen samengesteld zijn of deze bevatten. Belgisch Staatsblad 30.01.2024
Geen specifieke informatie beschikbaar.
Geen specifieke informatie beschikbaar.